MiVoice MX-ONE

4 votes

Teknolojideki gelişmeler, yaptıkları hızla ilerliyorsa, artık telekomünikasyon dünyasında hiçbir şey uzun sürmüyor. Eski kesinlikler gitti ve pazar kesinti ve dalgalanmaya yakın sabit bir durumda görünüyor.

Kanada’nın Mitel’i gibi eski endüstri stalwartlarının yeni düzende geride kalması kolay olurdu. Öyle olduğu gibi, Mitel tam tersini yaptı. IP, mobil ve çok platformlu her şeyi benimseyen tek telefon uzmanı, Birleşik İletişim çağında öncülük etmeyi başardı. Küresel gelirlerdeki 1 milyar dolar, şeylerin çok iyi yumruklandığını söylüyor.

MX-ONE Klasik

MiVoice MX-ONE iletişim yazılımı, Aastra tarafından geliştirilen IP PBX’den geliştirildi.
Ve böylece Mitel’in MiVoice MX-ONE’sine geçiyoruz. Mitel’in 2013 yılında aldıkları Aastra tarafından geliştirilen yazılımsal seçenekli bir IP telefon sunucusu olan Mitel, şimdi MX-ONE’i “tamamen entegre bir SIP tabanlı iletişim çözümü” olarak tanımlıyor. ‘Ses’, ‘IP PBX’ gibi ifadeler ‘Ve’ telefon ‘, Mitel’in pazarlama materyalinde yer almadıklarından göze çarpıyor – bunun yerine,’ Birleşik İletişim ve İşbirliği (UCC) ‘,’ tam özellikli iletişimler ‘ve’ multimedya ‘gibi terimler ön plana çıkıyor.

Mitel, Aastra’nın orijinal yazılım tabanlı dağıtım seçeneğine de önemli ölçüde sahiptir. Günümüzde, MX-ONE öncelikle bir yazılım çözümüdür. Fiziksel bir sunucuda çalıştırılmasını isterseniz, bu olabilir. Ancak sunumun merkezinde, MX-ONE’i veri merkezinde, sanal ortamda veya bulut tabanlı bir hizmet olarak çalıştırma yeteneği var.

MX-ONE ile Mitel, yazılım tabanlı, buluta hazır SIP çözümlerini tamamen benimser. Bunun müşterilere sunduğu avantajlar arasında şirket MX-ONE, tescilli sistemlerin kapalı mimarilerini “açarak” iletişim sistemlerini her zamankinden daha fazla uyarlama ve rasyonalize etme konusunda daha fazla esneklik sunma konusunda konuşuyor.

Mital ayrıca SIP standartlarının olasılığıyla yüz yüze geleceği, ses, IM, işbirliği ve özellikle video ile iş iletişiminin ana akımının birkaç yıl içinde nasıl görüneceği konusundaki görüşlerini anlatıyor. MX-ONE ile Mitel, telefonun egemenliğinin sona ermesi için iletişim kralı olarak hazırlanıyor olabilir mi?

Burada, iletişim mimarilerinin müşteriye nasıl fayda sağlayabileceğini ve MX-ONE gibi yazılım odaklı seçeneklerin UC’nin sesi geçmesinin yolunu açıp açmadığını soracağız. Her zaman olduğu gibi, bu derlemede dile getirilen görüşler sadece yalnızca yazarların görüşleri. CommsTrader, UC endüstrisinde satıcılara, satıcılara ve alıcılara tamamen bağımsız bir hizmet sunarak belirli bir markayı veya ürünü herhangi bir şekilde onaylamıyor veya desteklemiyor.

 

Nasıl görünüyor?

MX-ONE, Aastra tarafından orijinal olarak geliştirilen iki klasik 19 inç rafa monte edilebilir PBX şasilerinden birinde, 3U şasi olan MX-One Lite’de ve 7U şasiye sahip MX-One Classic’te donanım şeklinde mevcuttur. Bu şasiler artık kendi başlarına yalnızca medya ağ geçidi işlevleri sağlıyor ancak sunucu işlevleri, iki Intel tabanlı sunucu panosu, ASU veya ASU Lite aracılığıyla eklenebilir. ASU, medya ağ geçidi olmaksızın 1U kasada da satın alınabilir ve ayrı bir medya ağ geçidi sadece MX-ONE 1U şasi,

Ne yapabilir?

MX-ONE mimarisinin çekirdeğinde, ister tesislerinde isterse mobil ortamda, ister tek bir sitede olsun, isterse dünya çapında dağıtılan olsun, tek bir ağ altyapısı üzerinden birlikte paylaşılan ses, video, metin, işbirliği ve verilerin veri toplama konsepti – konseptidir. Bununla birlikte, MX-ONE çözümlerini dağıttıysanız da, esnek uygulama lisansı ile işlevleri istediğiniz şekilde yapılandırmanıza ve birleştirmenize olanak sağlayan kapsamlı esneklik sunar.

MiVoice MX-ONE, MiVoice MX-ONE Servis Düğümü, MiVoice MX-ONE Ortam Ağ Geçidi (donanım) / Medya Sunucusu (yazılım) ve MiVoice MX-ONE Yönetim Paketi olmak üzere üç farklı bileşenden oluşur. MX-ONE Servis Düğümü, sistemi tahrik eden sunucu yazılımıdır. Tek bir yapılandırma olarak, 15.000’e kadar SIP kullanıcısı ve 15 medya ağ geçidi destekleyebilir. VMware ortamlarında sanal bir sunucu olarak veya bir SaaS çözümü olarak dağıtıldığında, 500.000’e kadar kullanıcıyı destekleyebilir.

Mevcut üç ortam ağ geçidi şasisi, eski telefon sistemleri ile geriye dönük uyumluluk sunmak için TDM ve IP / SIP telefonları arasında kod çözme de dahil olmak üzere dijital sinyal işleme işlevleri sağlar. Yazılım ortam ağ geçidi eşdeğeri olan MX-ONE Medya Sunucusu, RTP medya kaynakları sağlar ve çok çeşitli çoklu ortam ve çoklu iletişim fonksiyonları arasında geniş uyumluluk sağlamak için SIP ve H.323 gibi protokol dönüşümlerini yönetir.

MX-ONE Manager Suite, üç sistem yönetim konsolu sağlar:

MX-ONE Servis Düğümü Yöneticisi, sistem yöneticileri için web tabanlı bir arayüz;
MX-ONE Provisioning Manager, kullanıcıların uygulamaları ve uç noktaları yönetebilecekleri başka bir tarayıcı tabanlı GUI’dir;
Veri merkezlerine indirilebilen veya bulut üzerinden erişilebilen Mitel Performance Analytics, tüm sistem için proaktif hata tespiti ve performans yönetimi araçları sunar.
Mitel MiCollab
Mitel MiCollab UC paketi, MX-ONE sisteminin bir parçası olarak sanallaştırılabilen yazılım çözümleri arasında yer almaktadır.
MX-ONE, MiCollab, MiCollab Ses, Web ve Sesli Konferans, MiCollab Gelişmiş Mesajlaşma, MiVoice Çağrı Kaydı, Mitel InAttend ve MiContact Center Enterprise gibi Mitel’in eksiksiz UCC yazılım ürünlerine erişim sağlar.

Uygulamalar lisanslama sistemi sayesinde işletmeler, bu uygulamaların sunduğu UCC araçlarından geniş bir yelpazede seçim yapabilir ve seçim yapabilir. Birleştirilmiş altyapı sayesinde, her şey aynı IP işletim ve yönetim platformlarından verimli bir şekilde yönetilebilir.

Üstelik, bu araçlar kendilerine ihtiyaç duyduğunuz her yerde kullanılabilir. Android, iOS ve Blackberry için kullanılabilen Mitel Mobile Client, mobil cihazları normal SIP kullanıcıları olarak MX-ONE ağına bağlar.

VMware ortamlarında tüm sistemi sanallaştırma kabiliyeti, büyük dağınık organizasyonlar için bile donanımın ve yönetim yükünün azalmasını sağlar. Fakat aynı zamanda MX-ONE Sanallaştırılmış MX-ONE sistemlerinin bir üçüncü parti sağlayıcı tarafından barındırıldığı ve işletmelere abone olarak lisanslandığı MX-ONE SaaS’ın temelini oluşturuyor.

MX-ONE’in bir bulut hizmeti olarak kullanılabilmesi çeşitli avantajlar sağlamaktadır. MX-ONE güçlü bir kurumsal sınıf iletişim çözümü, ancak aynı zamanda büyük, karmaşık bir üründür. SaaS sadece sunucu yazılımının / donanımının herhangi birisini kendiniz satın almanızın gerektiği anlamına gelmez, ayrıca kurulum ve yönetimden herhangi birini yapmak zorunda da değilsiniz. Yeni bir uygulama aracı eklemek veya ağınızı yeni kullanıcı uzantıları için genişletmek istediğinizde başkası sizin için yapar. Bu, yeni şubeler açmayı içeren son derece kolay ve düşük maliyetli ölçeklendirme yapar – bir IP ağına bir BT ağına bağlanan uç noktalarınız olduğu sürece, MX-ONE işlevlerinin tamamı internet üzerinden kullanılabilir.

Neyi severiz?

 

Mitel 6940 Telefon
Mitel 6940
MiVoice MX-ONE’a ve çok etkilenecek çok şey var. Ağınızı hala basit bir tarayıcı tabanlı konsoldan, uygun Mitel UCC ürün yelpazesinde, donanım, sanal ortam ve bulut dağıtım seçeneklerinde esneklik gereksinimlerine uygun kombinasyonlarda merkezi olarak yönetirken, binlerce kullanıcıya kadar ölçeklendirme kapsamı Işinizin – hepsi önemli artılar.

Vurgulanacak diğer bir şey de, MX-ONE SaaS’ın kanal ortaklarına sunduğu avantajlar. Bu, hizmetlerini pazarlamada Mitel’in profilini ve itibarını kullanabilen kurulmuş barındırma sağlayıcılarının yalnızca bir nimet değil. Ayrıca, işlerini çeşitlendirmek ve UCaaS için piyasa talebine yanıt vermek isteyen bayilere de fırsat tanır. Mitel donanım, yazılım ve platformları bir servis olarak sunma olanağı, bayilerin tüm üsleri kapsaması anlamına gelir.

Kimin icin?

MX-ONE’in destekleyebileceği kullanıcı sayısı işletme sınıfına girer. Ancak, MX-ONE Express seçeneği ve çözümleri SaaS aracılığıyla sunulan işin boyutuna ve ihtiyaçlarına göre şekillendirmek için geniş kapsamı bulunan MX-ONE, orta pazar için geçerli bir seçenektir. MX-ONE’yi veri merkezi sunucularından, VMware’de ve bir bulut hizmeti olarak çalıştırma olanağı, donanım ve bakımdan tasarruf ederek iletişimlerinden maliyet tasarrufu yapmak isteyen işletmelerin ilgisini çekecektir.

Uyumluluk nedir?

Açık, standartlara dayalı mimarisi ile MX-ONE, Mitel dışı arka uç ve uygulama platformlarıyla geniş çapta uyumludur. Servis Düğümü çoğu Intel tabanlı sunucu üzerinde ve Dell PowerEdge R320 / 330 sunucularında bir anahtar teslimi sunucu çözümü olarak çalıştırılabilir. Mitel UCC yazılım ürünleri, üçüncü parti yazılımlarla bir dizi eklenti seçeneği sunar.

CommsTrader Görüşü

MX-ONE, telefon iletişiminin ötesinde ticari iletişimin geleceğini de işaret ediyor mu? Mitel, MX-ONE ile ilginç bir şey yaptı, sadece yazılımlara özel yeteneklerle bir IP PBX alarak ve çok fazla yazılım üzerinde yoğunlaştı. Bu, belki de gerçek öykünün MX-ONE’de, dağıtım esnekliği, ölçeklenebilirlik, bir bulut hizmeti olarak sağlanması yerine telefon üzerinden UCC’ye pazarlama materyali odaklanmasından kaynaklanmaktadır.

Uygulamada, MX-ONE aslında kendi gömülü UCC işlevlerinden hiçbirini sağlamaz, sadece yazılım ürünlerinden oluşan Mitel paketi aracılığıyla erişilebilir kılmaktadır. Bu bağlamda, bir VoIP ürünü olarak çok daha tanınabilir bir şekilde satılan bir başka ‘sunucu bağımsız’ Mitel çözümü MiVoice Business’a benzer.

Genel olarak, güçlü, ölçeklenebilirliğinde göz kamaştırıcı, dağıtım seçeneklerinde yenilikçi.

MiVoice MX-ONE ile herhangi bir deneyime sahip miydiniz, bir kullanıcı mı yoksa bir satıcı mı? Düşüncelerin neler? Dağıttığını nasıl gördün? Ve bunu bir VoIP çözümü olarak görüyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin;

Share Button

Yorumlar kapatıldı.